Ensembles

Brass - Small

Winner:

Clock Slice - Mead High School

1st Alternate:

Trumpet Trio Minus One - Ferris High School

2nd Alternate:

N/A

Brass - Large

Winner:

Brass Pro Shop - Ferris High School

1st Alternate:

Mead 2-5-1 - Mead High School

2nd Alternate:

N/A

Woodwinds - Small

Winner:

Ferris Flute Duet - Ferris High School 

1st Alternate:

Mead Woodwind Small 2 - Mead High School

2nd Alternate:

N/A

Woodwinds - Large

Winner:

Hungry, Hungry, Hippos - Mead High School

1st Alternate:

N/A

2nd Alternate:

N/A

Percussion - Small

Winner:

CB Percussion - Ferris High School

1st Alternate:

N/A

2nd Alternate:

N/A

Percussion - Large

Winner:

Advanced Percussion  - Ferris High School

1st Alternate:

Shadle Park Percussion Ensemble - Shadle Park High School 

2nd Alternate:

N/A

Solos

Flute - Piccolo

Winner:

Michelle Chen - Ferris High School

1st Alternate:

Ananya Parlapalli - Ferris High School

2nd Alternate:

Conlin Moyer - Mr. Spokane High School 

Oboe - English Horn

Winner:

Hannah Robbins - Mead High School

1st Alternate:

Isaac Ojennus - Mead High School

2nd Alternate:

N/A

Clarinet

Winner:

Kaley Anderson - Mt. Spokane High School

1st Alternate:

Morgan Moog - Lewis & Clark High School

2nd Alternate:

N/A

Alto-Bass Clarinet

Winner:

Abigail Caprye - Shadle Park High School

1st Alternate:

N/A

2nd Alternate:

N/A

Bassoon

Winner:

Jacob Campbell - Mt. Spokane High School

1st Alternate:

N/A

2nd Alternate:

N/A

Soprano-Alto Saxophone

Winner:

Johnny Molenda - Mt. Spokane High School

1st Alternate:

Lydia Lavzon - Shadle Park High School

2nd Alternate:

N/A

Tenor-Baritone Saxophone

Winner:

Nick Kar - Mead High School

1st Alternate:

Will Peterson - Mt. Spokane High School

2nd Alternate:

Carson Johnson - Ferris High School 

French Horn

Winner:

Nathan Waitt - Shadle Park High School

1st Alternate:

Madison Allen - Mead High School

2nd Alternate:

N/A

Trumpet/Cornet

Winner:

Elinor Coghlan - Lewis & Clark High School

1st Alternate:

Thomas Longhurst - Ferris High School

2nd Alternate:

N/A

Euphonium/Baritone

Winner:

Sawyer Peterson - Mt. Spokane High School

1st Alternate:

N/A

2nd Alternate:

N/A

Trombone

Winner:

Claire Jordan - Mt. Spokane High School

1st Alternate:

William Strauch - Mead High School

2nd Alternate:

N/A

Tuba

Winner:

Bruce Redden - Mead High School

1st Alternate:

N/A

2nd Alternate:

N/A

Snare Drum

Winner:

Charles Meyersberg - Ferris High School

1st Alternate:

Sean Caviness - Ferris High School

2nd Alternate:

Micaiah Godley - Shadle Park High School

Mallets

Winner:

Sean Caviness - Ferris High School

1st Alternate:

N/A

2nd Alternate:

N/A

Timpani

Winner:

Sean Caviness - Ferris High School

1st Alternate:

N/A

2nd Alternate:

N/A

Piano

Winner:

Jeslyn Cai - Lewis & Clark High School

1st Alternate:

Camille Richardson - Ferris High School

2nd Alternate:

Oliver Ling - St. George's High School